ÇİĞ KÖFTENİN FAYDALARI

Bulgur : İçerdiği posa yani kepekli kısmının, kan değerini ve yağlarını düşürücü etkisi yanında mide ve bağırsak kanserini önleyici yönüde bulunur.
Biber : Bol miktarda C vitamini içerir. Mideyi kuvvetlendirir. İştahı açar ve hazmı kolaylaştırır. Kanamaları önler. Çeşitli kanser türlerine karşı koruyucudur.
Salça : Mide ve bağırsakların düzenli şekilde çalışmasını sağlar. Bol miktarda A-B-C vitaminleri ihtiva eder, damar sertliğini giderir.
Ceviz : Zararlı kolesterolu önler, yüksek kolesterolu düşürür damar tıkanıklığını önler mide gazını giderir, Grip ve nezleye iyi gelir, Sindirim sistemi bozukluğunu giderir, yorgunluğu ve bitkinliği alır, zindeleşmeyi sağlar, öksürüğü giderir.
Sarımsak : Yüksek tansiyonu düşürür, İştahı açar. Grip gibi salgın hastalıklara karşı koruyucu etki sağlar. Hazmı kolaylaştırır. Böbreklerin normal çalışmasını sağlar. Damar sertliğini önler.
Nar Ekşisi : Kansere karşı koruyucu antioksidanlar bulundurur. Demir ve potasyum içerir. Vücudu ve kalbi kuvvetlendirir.
Maydanoz : İştah açar. Kansere karşı korur. Kalbin yorulmasını önler. Böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcı olur. Romatizmaya faydalıdır.